Догляд та відновлення паркетної дошки

Догляд за паркетом та паркетною дошкою

Чому з майже 100% ймовірністю покупці, у яких була паркетна підлога, знову купують паркет або паркетну дошку? Відповідь проста – жодна поверхня не може зрівнятися з теплом та природним малюнком поверхні паркетної дошки. Краса підлоги з натуральної паркетної дошки значно перевершує за естетичними та тактильним параметрам будь-яке штучне покриття для підлоги, будь то найкращий ламінат або вінілова підлога. Але, як і всі натуральні продукти вони поступаються по зносостійкості своїм штучним побратимам. Термін служби підлогового покриття безпосередньо залежить від того наскільки правильно і своєчасно ми будемо здійснювати догляд за паркетом або паркетною дошкою. Оскільки, паркетна дошка або паркет, це натуральний матеріал, і він дуже чутливий до будь-якого роду забруднювачів. Тому у випадку потрапляння на підлогу їдких, маслянистих, та й просто рідин, необхідно, в найкоротші терміни їх усунути за допомогою спеціальних очищувачів або за допомогою легкого мийного розчину.

За допомогою домашніх засобів

Якщо у вас вдома немає спеціальних засобів по догляду, не турбуйтеся, їх можна виготовити самостійно, алеуборка паркетного пола шваброй пам’ятайте, це тільки у надзвичайних випадках. Звичайно ж, краще користуватися спеціальними засобами для догляду за паркетом і паркетною дошкою. Отже, приготуємо найпростіше засіб для чищення в домашніх умовах. Залежно від типу забруднення ми будемо застосовувати той чи інший рецепт. Якщо нам необхідно усунути з поверхні підлоги забруднення з мінеральними відкладами або осадом, який залишається після жорсткої води, ми будемо використовувати звичайний розчин оцту. Якщо у нас на підлозі плями жиру, масла, тоді з ними найкраще впораються лужні засоби, наприклад розчин харчової соди або звичайне господарське мило. Крім того, слід мати на увазі, що використовувати цей спосіб на регулярній основі не слід, оскільки можлива втрата блиску поверхні. Також категорично не рекомендується використовувати абразивні засоби для чищення. До категорично заборонених речовин слід віднести:

  • хлорка
  • абразивні засоби
  • металеві щітки
  • жорсткі губки
  • нашатирний спирт, розчинники або концентровані рідини на кислотній основі та ін.

Також власникам підлог з паркетної дошки та паркету категорично забороняється використовувати пароочищувач. Оскільки висока температура спільно з високою вологістю можуть повністю зруйнувати ваше підлогове покриття. Нагадаємо, використання народних засобів, стосується тільки тих випадків, коли у нас немає під рукою спеціальних чистячих або відновлювальних засобів для паркету. Якщо ж ми придбали засоби для догляду, то перше з чого слід починати, то це звичайно ж з прибирання поверхні підлоги. По-друге, потрібно визначити яке захисне покриття має ваш паркет. І тільки виходячи з цього ми вибираємо спосіб, а також засіб для очищення і захисту підлоги. Є три основних типи захисного покриття для паркетної дошки й паркету в цілому. Це: покриття маслом, воскове покриття і покриття лаками. Розглянемо кожен вид окремо, дізнаємося які типи бувають і чим вони відрізняються.

Масла для паркету, переваги й типи

Догляд за паркетом і паркетною дошкою покритих маслом, має переваги перед лаковими підлогами.пол покрытый маслом Наведемо деякі приклади:

  • вища сумісність по відтінку кольору
  • антистатичні властивості
  • тактильні відчуття набагато вище, ніж у лакового покриття
  • можливість реставрації окремої ділянки без допомоги фахівця
  • при відсутності механічних пошкоджень легко відновити первісний вигляд підлоги
  • добре витримує перепад сезонних температур, ефективний в неопалюваних приміщеннях
  • можна застосовувати на смолистій деревині
  • витримує більшу вологість шляхом більшого проникнення через пори вглиб породи, тобто має більші гідрозахисні властивості
  • не закупорює пори деревини, тим самим підкреслюючи малюнок і дозволяє дихати покриттю
  • зникає необхідність в поліруванні.

Крім того, масло для паркету слід розділити на два види:

  • на натуральній основі. Як правило, це масло для паркету виготовлено на основі рослинних масел. Прикладом їх є льон, тунга та інші масловмісні рослини. Також натуральне масло паркетне може містити в собі невелику кількість воску. Це потрібно для підвищення своїх захисних властивостей.
  • на штучній основі. На відміну від натуральних паркетних масел, ці масла не зможуть похвалитися екологічністю. В основному вони містять в собі різні добавки й присадки, наприклад на основі поліуретану. Перевагою цих масел можна назвати хіба що вищій захисний ефект у порівнянні з натуральними маслами.

Догляд за паркетом масло з воском

Для того, щоб додати поверхні вищі захисні властивості, його обробляють воском. Воскове масло або масло віск для паркету отримують шляхом додавання натурального бджолиного воску або рослинних восків в паркетне масло. Додатковими перевагами є те, що за допомогою масло воску можна домогтися кілька ступенів блиску поверхні (глянсовий, напівматовий, матовий, шовковисто-матовий). Крім того, проста технологія нанесення. Для цього досить просто добре вимити й очистити підлогу. Ще, до підлоги покритою віском, слід віднести практичність в експлуатації. Для забезпечення тривалого терміну служби, процедуру нанесення воску для паркетної дошки слід проводити один раз за 1-2 роки. Крім того, слід згадати про відносно не великій витраті продукту і його вартості, як правило, 1 літр в середньому вистачає для обробки близько 25 кв.м. поверхні.

 Підлога покрита лаком

Лак для підлоги, це додатковий захист верхнього шару дерева. Паркетна дошка, покрита лаком,  набуваєнанесение лака на пол водовідштовхувальні властивості, підвищується стійкість до механічного впливу, хімічному і навіть присутній захист від комах. Ще, такі підлоги набагато легше мити та простіше з них прибирати різного виду забруднення. Крім того, паркетний лак чіткіше підкреслює і виділяє природний малюнок дерева. Всі лаки можна розділити на два види:

  • водорозчинні
  • органорозчинні

Органорозчинні лаки легко визначити за різким запахом який виділяється при висиханні лаку. На відміну від водорозчинних, органорозчинні лаки міцніше і краще витримують механічне навантаження і стійкіше до стирання. Що стосується відмінностей за типом лаку, то тут вже набагато різноманітніше. Всі лаки можна розділити на такі типи:

  • поліуретанові, напевно, кращий варіант серед усіх типів. До складу цих лаків входять поліуретанові смоли, які надають міцність, еластичність лакового покриття. Також його можна експлуатувати при досить широкому діапазоні температур від -50 до +100 ° С. Крім того, поліуретанові лаки стійкі до сонячного ультрафіолету. Недоліком можна вважати відносно високу вартість. Час висихання становить приблизно 12 годин.
  • поліуретан-акрилові, мають меншу еластичність в порівнянні з поліуретановими. Рекомендується застосовувати на підлогах з середнім механічним навантаженням. Такий лак має меншу вартість і вищу текучість, що своєю чергою сприятливо позначається на деревині. Лак з вищою текучістю швидше і глибше проникає в пори дерева, тим самим забезпечуючи більший захист глибших шарів паркету.
  • акрилові, мають високі характеристики проти зносу і механічного впливу. Але, як часто буває шляхом шкоди чогось іншого, а саме еластичності. Ці лаки виготовлені на водній основі. Вони не мають різкого запаху і рекомендовано для використання в дитячих кімнатах. Також слід сказати, що акрилові лаки погано переносять підвищену вологість. Цьому у ванних кімнатах покривати підлогу цим лаком не рекомендується. Ще, у них довгий час висихання який становить близько 36 годин.
  • уретанові, середній ступінь стирання, доступна ціна. За всіма основними своїми характеристиками вони схожі з поліуретановими лаками. Трохи краще у них стійкість до хімічних засобів і сонячного ультрафіолету. Також вони мають найкращу стійкість до води й вологи, що своєю чергою рекомендовано для ванних кімнат.
  • уретан-алкідні, схожі за характеристиками з уретановими, але через наявність у складі лаку алкіду смол, у них підвищені механічне стирання. Також знижені водозахисні властивості й знижена чутливість до сонячного ультрафіолету. Недоліком таких лаків є відносно висока вартість. Час висихання таких лаків становить близько 12 годин.
  • алкідні, виготовлені з алкідних смол з додаванням органічних розчинників. Алкідні лаки, є одними з лаків які найбільш довго сохнуть. Для висихання кожного шару потрібно не менше 48 годин. Для скорочення часу висихання в процесі нанесення додатково використовуються загущувачі. Це своєю чергою дозволяє скоротити час висихання до 24 годин всіх шарів лаку. Такі лаки добре переносять механічне стирання. Володіють достатньою еластичністю і стійкістю до ударів. Малочутливі до кислот, хімії, вологи.
  • мочевино-формальдегідні, одні з найрідкісніших типів лаків через погані екологічні показники. Мають гарний захист до стирання, еластичність та захист від вологи. Однак основним недоліком є ​​наявність в складі шкідливих формальдегідів.
  • епоксидні, у своєму складі містять епоксидні смоли, отверджувачі, органічні розчинники та інші добавки. Володіють гарними характеристиками на механічне стирання та удари. Мало сприйнятливі до хімії, кислот і вологи. Практично всі епоксидні лаки двокомпонентні та вимагають при нанесенні дотримання правильних пропорцій, що ускладнює процес нанесення.
  • масляні, в складі містяться рослинні масла, смоли природного походження й органічні розчинники. Фактично не застосовуються для фінішного покриття, в основному застосовуються для початкового покриття підлоги. Після нанесення на підлозі утворюється міцна захисна плівка, яка добре шліфується, має високу еластичність і стійкість до вологи. Недоліком є ​​вимоги до стабільності мікроклімату при висиханні.
  • спиртові, виготовлені на основі спирту з додаванням смол сандараку і шелаку. Через швидке випаровування першого компонента і повільного розчинення другого, підлогове покриття можна покривати великою кількістю шарів лаку, не порушуючи при цьому пошкодження раніше нанесених. Ці лаки доступні за вартістю, мають високий ступінь захисту від механічного стирання, але дуже слабо захищають поверхню від вологи.
Виходячи з усього перерахованого вище, слід вибрати відповідний тип лаку для кожного приміщення:
  • для ванної кімнати, кухні або для приміщення з підвищеною вологістю, слід вибирати серед поліуретанових, уретан-алкідних і уретанових лаків.
  • в дитячу кімнату переважно використовувати поліуретановий, водорозчинні поліуретан-акрилові лаки
  • для віталень, холів і сходів, які виготовлені з дерева, слід застосовувати епоксидні, мочевино-формальдегідні, а також, органорозчинні на основі поліуретанових смол лаки.
  • На дачі, через нестабільність температури слід використовувати уретан-алкідні і уретанові лаки. Цей тип лаку має хороший показник еластичності захисної плівки. Це в свою чергу дозволить їй довгий час залишатися на паркеті неушкодженою.

Тепер, коли ми трохи ознайомилися з кожним видом покриття, ми можемо перейти безпосередньо до догляду та відновленню нашого підлогового покриття.

Відновлення підлоги покритої олією

Одним із поширених засобів при догляд за паркетом використовують олію. Перед тим як почати наносити олію, з поверхні підлоги слід видалити пил і бруд за допомогою віника або побутового пилососа. Потім слід зробити вологе прибирання за допомогою швабри і спеціальних засобів для чищення, розчинених у воді. Після повної просушки поверхні можна приступати до нанесення масла на поверхню підлоги. Також слід сказати, що при необхідності в масло можна додати підфарбовує тонуючий барвник. При нанесенні масла використовують холодний або гарячий метод. Холодний спосіб простий, і він не потребує додаткового обладнання. Процес нанесення масла на паркет, полягає в тому, що на підготовлену, очищену поверхню наливають шар олії, залишають на 10-15 хв, чого цілком достатньо щоб дерево увібрало необхідну кількість олії. Після чого, витирають надлишки масла бавовняною тканиною, щоб запобігти утворенню олійною скоринки. При гарячому способі порядок дій наступний. Спочатку на паровій бані розігрівають масло до температури 80-85 ° С. Потім, за допомогою тепмопада прогрівають поверхню підлоги і починають наносити олію. При такому способі, гаряче паркетне масло має більш високу текучість, що в парі з добре прогрітою підлогою, дозволяє йому проникати набагато глибше.

Кількість нанесення шарів може бути різною у залежності від породи дерева. Це пов’язано з тим, що різні сорти дерева мають різний ступінь поглинання. Наприклад, бук необхідно обробляти не менше трьох разів.

Масло для паркету наноситься за допомогою будівельного шпателя, малярної кисті, за допомогою хлопчатобумажної тканини або широкого валика шириною не менше 20 – 25 см на довгій ручці. Втім, це не настільки важливо, головне швидко і рівномірно розподілити робочий матеріал на поверхні підлоги. Час висихання паркетного масла може варіюватися в залежності від температури повітря в приміщенні. Як правило, одного шару досить для отримання потрібного ефекту.

Нанесення масла воску на підлогу

З підлогою, покритою віском, все набагато простіше. Такі підлоги за великим рахунком не можна піддаватинанесение паркетного масла шпателем миття водою. Для них потрібен інший підхід:

  • за допомогою пилососа з м’якою насадкою проводимоприбирання.
  • забруднені місця слід очистити за допомогою спеціальної піни або спрея.
  • після кожного очищення регулярно обробляти місця воском.

Перед початком нанесення воску, підлогу потрібно ретельно пропилососити. Потім за допомогою закругленого шпателя рівномірно розподілити віск на паркетній дошці або паркеті. Потім необхідно за допомогою м’якої бавовняної тканини втерти віск в поверхню дошки. Також віск можна наносити за допомогою валика. На мій погляд, нанесення за допомогою валика більш ефективно. Оскільки віск, це не що інше, як паркетна олія з додаванням ло неї віску. Відповідно, при нанесенні, частина, що складається з масла, вбирається в деревину швидше, а віск затримується на поверхні, утворюючи тим самим захисну плівку.

Купуючи віск, звертайте увагу який саме віск входить до складу паркетного масла. В основному використовують віск карнауби і канделіли. Ці сорти воску мають високу зносостійкість і гарну еластичність. Вони не токсичні і крім добавок в паркетні олії, широко використовуються в інших сферах виробництва. Паркетне масло до складу якого входить бджолиний віск не має таких гарних показників, але вартість його набагато менше.

Підіб’ємо підсумки, щоб продовжити термін вашого підлогового покриття і зберегти його первинний вигляд, необхідно дотримуватися кількох правил:

  • догляд за паркетом і паркетною дошкою слід вести з перших днів укладання
  • при попаданні на паркетну дошку або паркет води, або іншого забруднювача, необхідно найближчим часом витерти насухо і при необхідності почистити підлогу. Більшість забруднювачів можна видалити з паркету без слідів якщо не затягувати з цим.
  • бажано, ніжки на яких стоять меблі, столи та стільці проклеїти спеціальними повстяними накладками для запобігання появи подряпин при переміщенні меблів або стільців.
  • уникати попадання на підлогу абразивних речовин (пісок, дрібні частинки каміння, оскільки деталей і ін.)
  • ніколи не використовуйте миючий пилосос або парову швабру для прибирання підлоги.

Повну інформацію про засоби по догляд за паркетом, або паркетною дошкою можна отримати у наших консультантів. І пам’ятайте, догляд за паркетом або паркетною дошкою не такий вже і складний процес якщо у вас професійні засоби.

×